31. ročník „Turnajů šachových nadějí“

31. května 2010, 11:00, téma ŠACHY, rejdakce
Frýdek Místek - BŠŠ a SVČ Klíč uspořádala letos již 31. ročník turnajů šachových nadějí. V rámci TŠN probíhalo 8 šachových turnajů pro všechny věkové a výkonností kategorie šachistů.
Na startu se sešlo skoro 300 hráčů z CZE, SLK, POL, BLR, LTU, UKR, FRA, IRL a ENG. Olomoucký kraj měl v turnajích 5 zástupců. FIDE OPEN začal Libor Lužík z T.J. Sokol Šumperk velkou rošádou, ve čtvrtém kole se chytl výhrou nad Markem Folwarcznym z Třince a do konce turnaje ještě porazil Martu Motuzovou a Martina Kimerlinga ze Slovenska.

Cenným skalpem byla výhra nad mladým talentem z Anglie Matthewem Daggittem. Se 4 body skončil Libor Lužík na 74. místě. V kategorii hochů do 14 let se ve Frýdku předvedl Lukáš Vyhnálek z Tatranu Litovel. V turnaji třikrát remizoval a dvakrát vyhrál, celkově nasbíral 3,5 bodu a umístil se na 36. příčce. Ve Frýdku-Místku si zahráli i sourozenci Stratilovi z Hrabišína. Mladší Ondra si v kategorii chlapců do 10 let zahrál s 5 Bělorusy, jednoho porazil, 3x remízoval a 1 odešel poražen. Ve třech partiích s domácími šachisty z BŠŠ měl Ondra aktivní skóre 2:1. Celkově Ondra Stratil skončil na 29. místě se 4,5 bodu.

Veronika Stratilová si zahrála v kategorii dívek. V turnaji nasbírala 3,5 bodu a skončila na 17. místě. Cenná byla remíza s Michaelou Hatašovou z Caisy Úholičky – loňskou mistryní republiky v kategorii do 12 let. Největší radost udělala výpravě Olomouckého kraje šachistka T.J. Sokol Šumperk Nicola Lužíková. V kategorii dívek do 14 let se umístila na pěkném 4. místě jako první Češka. V turnaji prohrála jen s Polkou Katarzynou Wesolowskou a s Hoare Amy, nejlepší Angličankou do 14 let ve své zemi. Každá z 9 partií, kterou Nicola hrála, trvala víc jak 3 hodiny. To znamenalo každý den víc jak 6 hodin tvrdé práce za šachovnicí. Podle slov trenéra BŠŠ Pavla Benča bylo dobře, že si Nicola zvolila ve Frýdku tento turnaj, alespoň si mohla změřit síly se zahraničními hráčkami a byla to dobrá příprava na podzimní Mistrovství Evropy v Gruzii, kterého se má Nicola zúčastnit.

Nicola Lužíková

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

K jaké písni nenapsal text Michal Horáček?

A) Dívám se, dívám
B) Levandulová
C) Lásko, voníš deštěm

Vstupenku na galakoncert našeho nejznámějšího tenoristy ŠTEFANA MARGITY, který zazpívá v sobotu 23. září v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Marcela Krmíčková ze Sudkova, Martina Kubešová ze Šumperka a Zdenka Zapletalová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).