KULTURA

Klasika Viva slaví třináctku

28. ledna 2013, 09:15, téma KLASIKA VIVA, BH
Klasika Viva slaví třináctku Šumperk – Koncertní cyklus Klasika Viva se letos uskuteční již potřinácté. Stejně jako v předchozích ročních budou první čtyři koncerty spojené s festivalem Šumperské Preludium. Návštěvníci se mohou stejně jako loni těšit na opravdové hudební lahůdky.

„V loňském roce jsme v Šumperku a Jeseníku nabídli celkem čtrnáct koncertů, z nichž k nejlepším a nejvíce navštíveným patřil vánoční koncert Evy Urbanové. Mezi jinými umělci vystoupilo v rámci cyklu například smyčcové Grafovo kvarteto, chlapecký pěvecký sbor Bonifantes z Pardubic, dechové trio Ecles, klavírní trio Orbis, violistka Jitka Hosprová, Pražský barokní soubor nebo klavírní virtuos Jan Jiraský," shrnuje předchozí sezónu Roman Janků z pořádající Agentury J+D.

Klasika Viva nabízí milovníkům hudby opravdové hvězy. Na snímku Jaroslav Svěcený.

Za dvanáct let existence tohoto hudebního cyklu navštívilo koncerty více než třicet tři tisíc posluchačů. Také letos je možné stát se členem Klubu přátel Klasika Viva. Zájemci si mohou za osmdesát korun koupit klubovou kartu, na kterou lze uplatnit slevu dvacet korun na všechny vstupenky. Držitel karty současně získává program zdarma.


Klasika Viva 2013

Na zahajovacím koncertě v pondělí 11. února vystoupí pěvecký sbor Motýli Šumperk. Ke spoluúčinkování si pozval Janu Bouškovou, která patří k nejuznávanějším harfistkám světa. Je vítězkou nejprestižnějších soutěží v USA a Izraeli, žádanou lektorkou harfových kurzů po celém světě i sólistkou. V Šumperku zahraje skladby I. Hurníka, B. Brittena, J. F. Fischera, J. S. Bacha, C. Debussyho a dalších autorů.

V pondělí 25. února se představí jeden z nejznámějších českých kytaristů současnosti Lubomír Brabec. Proslavil se mimo jiné jako první umělec, který vystupoval na Antarktidě. Patří k nejbrilantnějším kytaristům vůbec. Lubomír Brabec byl v minulých letech hostem festivalu Šumperské Preludium a do Šumperka přiveze program se skladbami J. Dowlanda (anglická renesance), F. Sora (španělský klasicismus) a skladatelů španělského kytarového umění 19. a 20. století.

Koncert v pondělí 11. března přivítá v Šumperku mezzosopranistku Janu Wallingerovou. Zasvěcení ji znají jako sólistku Národního divadla v Brně pod rodným jménem Štefáčková. Umělkyně je odchovankyní Šumperského dětského sboru, vystudovala Pražskou konzervatoř a v současnosti je vyhledávanou pěvkyní. Na programu koncertu, který nese podtitul Na křídlech zpěvu, na křídlech vášně, zazní skladby barokních skladatelů Cacciniho, Lottiho, Carissimiho či Händela, výběr z písňových cyklů Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, P. I. Čajkovského nebo vášnivá hudba z opery Carmen G. Bizeta. Na cembalo a klavír ji doprovodí Martin Hroch.

V pondělí 19. března si šumperské publikum vychutná smyčcové Panochovo kvarteto, jedno z nejlepších svého druhu. Soubor, který založili v roce 1968 studenti Pražské konzervatoře, začal záhy koncertovat po celém světě. Je laureátem mezinárodní soutěže Pražské jaro a držitelem zlaté medaile soutěže v Bordeaux (1976), zlaté desky Supraphonu (1982), Grand Prix akademie Charlese Crose v Paříži a prestižní ceny Midem Classical Awards 1995 za nahrávku Dvořákových Cypřišů a Slovanského kvartetu. Na koncertě zazní kvartety W. A. Mozarta (dílo 80.), L. van Beethovena (op. 18, č. 6 B dur) a A. Dvořáka – Kvartet op. 96 F dru Americký.

V pondělí 15. dubna vystoupí v Šumperku klavírní duo Esther Lee S. (USA) a Chang Sung (Jižní Korea). Závěrečný koncert prvního pololetí se uskuteční v pondělí 20. května, kdy na pódium klášterního kostela v Šumperku zavítá klavírní Trio la Musica.

Všechny koncerty se budou konat v klášterním kostele od 19 hodin. Vstupenky, karty Klubu přátel Klasika Viva či abonentní kartu bude možné zakoupit v obvyklých předprodejích.

Foto: www.klasikaviva.czDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.1.2013 19:17
Titulek: Viva klasika!
Autor: Martin Kulhaj
447
400
XIII ročník Klasika Viva, zní již nyní při čtení programu přímo skvostně. :-) ...
Reagovat
Datum: 12.2.2013 16:10
Titulek: PRELUDIUM
Autor: Martin Kulhaj
463
370
Rád bych dodal, že koncert první 11.2.2013 i koncerty následující jsou v rámci již XXXX ročníku festivalu Preludium,který již v roce 1974 tedy před 40 lety zakládal sbormistr Šumperského dětského sboru pan ALOIS MOTÝL. Tímto mu patří velké DĚKUJEME! Za to co pro kulturní prostředí tento pán v Šumperku učinil i činí.. http://muskle.rajce.idnes.cz/Preludium_2013/ ..
Reagovat
Datum: 31.1.2013 14:45
Titulek: kLASIKA VIVA
Autor: Luba
433
398
ROMANE VEDEŠ SI VÝBORNĚ!JEN TAK DÁL!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.