KULTURA

100 let šumperské radnice a Starý Šumperk – městská památková zóna

4. září 2011, 07:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
100 let šumperské radnice a Starý Šumperk – městská památková zóna Šumperk - 100 let šumperské radnice a Starý Šumperk jsou názvy dvou výstav, kterými se Vlastivědné muzeum v Šumperku hlásí ve dnech 9.- 11. září v rámci Dnů evropského dědictví k významnému jubileu této „první dámy“ města Šumperka.
Na vernisáži, kterou zahájí dr. Marie Gronychová, ředitelka šumperského muzea, a Mgr. Zdeněk Brož, starosta města Šumperka, promluví k oběma výstavám jejich autoři dr. Milena Filipová a dr. Zdeněk Doubravský. Součástí vernisáže bude také pokřtění knihy Šumperk ve fotografiích Josefa Pavlíčka spojené s autogramiádou. Zájemci budou mít možnost zakoupit si knihu v informačním centru šumperského muzea. Vernisáž bude zahájena v 17 hodin.


Starý Šumperk – městská památková zóna


Výstava Starý Šumperk se bude věnovat vývoji prostorů dnešní městské památkové zóny a přilehlé části při západním vstupu do města. O zápůjčky na výstavu bylo požádáno město Šumperk, které vlastní řadu materiálů z doby rekonstrukce MPZ v 90. letech 20. století.

Na výstavě budou prezentovány skupiny staveb ve vývoji doloženém historickými vyobrazeními, uměleckými díly, historickými fotografiemi, plány a doklady o památkové péči.

V roce 1992 byla v Šumperku vyhlášena Městská památková zóna. Památková zóna je území, v němž se nachází značné množství stavebních památek, které je nutno chránit, aby zůstal zachován charakter a genius loci místa. V Šumperku je to střed města s radnicí, hradbami a přilehlými ulicemi pod nimi, ulicí Gen. Svobody až k ulici Kašparově, Kozinovou ulicí s Jiráskovými sady a Hlavní třídou až k ulici Fialově. Známější pojem, městská rezervace, je určen pro lokalitu, kde jsou památky naprosto převažujícími. Město Šumperk má městskou památkovou zónu již 20 let. A nebyla vyhlášena marně. Za tu dobu se historický střed města změnil díky cílené snaze k nepoznání. Šumperk využil pro obnovu středu města nejen své finanční prostředky, ale i všechny dostupné dotace z programů ministerstva kultury, s díky přijal podporu od šumperských rodáků z Bad Hersfeldu a motivoval občany žijící ve městě vlastním programem k záchraně historických fasád. Špinavé fasády téměř zmizely, kostely i radnice se opět staly nepřehlédnutelnými dominantami. Obrovskou akcí byla výměna inženýrských sítí v MPZ, díky níž bylo stabilizováno podloží a následně provedeny nové zádlažby. Výstava se vrací prezentací starých fotografií a pohlednic až do 19. století, do období, kdy se Šumperku pro jeho výstavnost říkalo Malá Vídeň, a pokračuje až do doby nedávné. Vedle fotografií bude ke zhlédnutí i část výtvarné sbírky muzea, která se tematicky týká vyobrazení města, ať již celkového, nebo jen jeho historických částí. Součástí výstavy bude i promítání filmu o obnově památek v Šumperku z 90. let 19. století.

Milena Filipová
100 let šumperské radnice
1911-2011


Souběžně s výstavou „Starý Šumperk - městská památková zóna“ bude připomenuto letošní „kulaté“ výročí významné budovy našeho města, šumperské radnice. 9. září 2011 uplyne sto let od jejího slavnostního otevření. Návštěvník výstavy se ve zkratce seznámí s historií městské správy, která měla do výstavby nové radnice své sídlo ve staré radniční budově. Kresby, fotografie a informační texty dokumentují dlouhou historii staré radnice, přibližují její stav na počátku 20. století a uvádějí důvody, proč musela být nakonec až do základů zbořena. Na dochovaných soutěžních návrzích si ukážeme nejúspěšnější projekty na stavbu radnice nové a návštěvník bude moci porovnat vítězný návrh doporučený komisí odborníků s návrhem, který z pátého místa schválilo vedení města k realizaci. Fotografie z výstavby nové budovy a jejího slavnostního otevření, nejstarší černobílé a kolorované pohlednice šumperské radnice i dobové snímky jejích interiérů představí „první dámu“ v prvních desetiletích své existence.

Zdeněk Doubravský
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.9.2011 17:06
Titulek: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a hodnotné
Autor: Expert
50
A to jsou teď památky. Dnes dokážeme postavit jen odporné hranaté železo-betonovo-skleněné škatule. A to určitě památky nebudou.
Reagovat
Datum: 9.9.2011 17:58
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: aNONYM
77
No nevím, třeba šumperská radnice je dle odborníků architektonický paskvil.
Reagovat
Datum: 9.9.2011 18:58
Titulek: chudáček
Autor: aNONYM
56
toto psal ubožák, bojící se psát pod vlastním nickem a hrdinsky používající nick cizí.
Reagovat
Datum: 10.9.2011 11:45
Titulek: Re: chudáček
Autor: aNONYM
71
je dobře, že se aspoň přiznáš, je vidět, že svědomí mají i lidi, jako jsi ty
Reagovat
Datum: 10.9.2011 12:01
Titulek: Re: chudáček
Autor: aNONYM
61
dále přiznávám, že jsem voličem ODS, nesnáším nespravedlnost, dále vyznávám pravicové hodnoty, jako pravda a láska, zprivatizovaný nick laskavě vrať!
Reagovat
Datum: 10.9.2011 12:19
Titulek: Re: chudáček
Autor: Běs
souhlas
94
nesouhlas
127
Pěkne jsi ho utřel, šmíráka :-)))
Reagovat
Datum: 10.9.2011 16:54
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: Chaldar
68
Paskvil jsou ti "odborníci". Paskvil jsou železobetonové škatule, které se asi "odborníků" líbí. Omračovat s "odborníky" můžeš třeba Mádla a Issovou.
Reagovat
Datum: 12.9.2011 00:40
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: aNONYM
73
V souboji všemurozumějících plebejců a v oboru vzdělaných odborníků je vždy jasný vítěz, jen ti plebejci to nikdy nepochopí, protože jsou všemurozumějící.
Reagovat
Datum: 12.9.2011 07:08
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit
Autor: Mokj
70
Kde bysme dnes byli, kdybysme neměli na všechno "odborníky". Odborníci na nejlepší abstraktní obraz se shodli na tom, že nejdokonaleší obraz je čisté bílé plátno. A to dokáže namalovat každý plebejec.
Reagovat
Datum: 9.9.2011 18:24
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: Grifit
55
Ty krásné a hodnotné stavby měly 3,5 metru vysoké stropy, kamna na uhlí, uhlí ve sklepě a záchody na pavlači.
Reagovat
Datum: 10.9.2011 16:57
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: Závěj
68
Tak jako naše kamenné hrady a zámky. Na ty se jezdí turisté kupodivu dívat. Klidně se dus a mačkej v betonovém paneláku nebo v nových rozplácnutých kravěncích-panelácích na ležato bez sklepa.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.