KULTURA

100 let šumperské radnice a Starý Šumperk – městská památková zóna

4. září 2011, 07:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
100 let šumperské radnice a Starý Šumperk – městská památková zóna Šumperk - 100 let šumperské radnice a Starý Šumperk jsou názvy dvou výstav, kterými se Vlastivědné muzeum v Šumperku hlásí ve dnech 9.- 11. září v rámci Dnů evropského dědictví k významnému jubileu této „první dámy“ města Šumperka.
Na vernisáži, kterou zahájí dr. Marie Gronychová, ředitelka šumperského muzea, a Mgr. Zdeněk Brož, starosta města Šumperka, promluví k oběma výstavám jejich autoři dr. Milena Filipová a dr. Zdeněk Doubravský. Součástí vernisáže bude také pokřtění knihy Šumperk ve fotografiích Josefa Pavlíčka spojené s autogramiádou. Zájemci budou mít možnost zakoupit si knihu v informačním centru šumperského muzea. Vernisáž bude zahájena v 17 hodin.


Starý Šumperk – městská památková zóna


Výstava Starý Šumperk se bude věnovat vývoji prostorů dnešní městské památkové zóny a přilehlé části při západním vstupu do města. O zápůjčky na výstavu bylo požádáno město Šumperk, které vlastní řadu materiálů z doby rekonstrukce MPZ v 90. letech 20. století.

Na výstavě budou prezentovány skupiny staveb ve vývoji doloženém historickými vyobrazeními, uměleckými díly, historickými fotografiemi, plány a doklady o památkové péči.

V roce 1992 byla v Šumperku vyhlášena Městská památková zóna. Památková zóna je území, v němž se nachází značné množství stavebních památek, které je nutno chránit, aby zůstal zachován charakter a genius loci místa. V Šumperku je to střed města s radnicí, hradbami a přilehlými ulicemi pod nimi, ulicí Gen. Svobody až k ulici Kašparově, Kozinovou ulicí s Jiráskovými sady a Hlavní třídou až k ulici Fialově. Známější pojem, městská rezervace, je určen pro lokalitu, kde jsou památky naprosto převažujícími. Město Šumperk má městskou památkovou zónu již 20 let. A nebyla vyhlášena marně. Za tu dobu se historický střed města změnil díky cílené snaze k nepoznání. Šumperk využil pro obnovu středu města nejen své finanční prostředky, ale i všechny dostupné dotace z programů ministerstva kultury, s díky přijal podporu od šumperských rodáků z Bad Hersfeldu a motivoval občany žijící ve městě vlastním programem k záchraně historických fasád. Špinavé fasády téměř zmizely, kostely i radnice se opět staly nepřehlédnutelnými dominantami. Obrovskou akcí byla výměna inženýrských sítí v MPZ, díky níž bylo stabilizováno podloží a následně provedeny nové zádlažby. Výstava se vrací prezentací starých fotografií a pohlednic až do 19. století, do období, kdy se Šumperku pro jeho výstavnost říkalo Malá Vídeň, a pokračuje až do doby nedávné. Vedle fotografií bude ke zhlédnutí i část výtvarné sbírky muzea, která se tematicky týká vyobrazení města, ať již celkového, nebo jen jeho historických částí. Součástí výstavy bude i promítání filmu o obnově památek v Šumperku z 90. let 19. století.

Milena Filipová
100 let šumperské radnice
1911-2011


Souběžně s výstavou „Starý Šumperk - městská památková zóna“ bude připomenuto letošní „kulaté“ výročí významné budovy našeho města, šumperské radnice. 9. září 2011 uplyne sto let od jejího slavnostního otevření. Návštěvník výstavy se ve zkratce seznámí s historií městské správy, která měla do výstavby nové radnice své sídlo ve staré radniční budově. Kresby, fotografie a informační texty dokumentují dlouhou historii staré radnice, přibližují její stav na počátku 20. století a uvádějí důvody, proč musela být nakonec až do základů zbořena. Na dochovaných soutěžních návrzích si ukážeme nejúspěšnější projekty na stavbu radnice nové a návštěvník bude moci porovnat vítězný návrh doporučený komisí odborníků s návrhem, který z pátého místa schválilo vedení města k realizaci. Fotografie z výstavby nové budovy a jejího slavnostního otevření, nejstarší černobílé a kolorované pohlednice šumperské radnice i dobové snímky jejích interiérů představí „první dámu“ v prvních desetiletích své existence.

Zdeněk Doubravský
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.9.2011 17:06
Titulek: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a hodnotné
Autor: Expert
50
A to jsou teď památky. Dnes dokážeme postavit jen odporné hranaté železo-betonovo-skleněné škatule. A to určitě památky nebudou.
Reagovat
Datum: 9.9.2011 17:58
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: aNONYM
souhlas
78
nesouhlas
75
No nevím, třeba šumperská radnice je dle odborníků architektonický paskvil.
Reagovat
Datum: 9.9.2011 18:58
Titulek: chudáček
Autor: aNONYM
56
toto psal ubožák, bojící se psát pod vlastním nickem a hrdinsky používající nick cizí.
Reagovat
Datum: 10.9.2011 11:45
Titulek: Re: chudáček
Autor: aNONYM
71
je dobře, že se aspoň přiznáš, je vidět, že svědomí mají i lidi, jako jsi ty
Reagovat
Datum: 10.9.2011 12:01
Titulek: Re: chudáček
Autor: aNONYM
62
dále přiznávám, že jsem voličem ODS, nesnáším nespravedlnost, dále vyznávám pravicové hodnoty, jako pravda a láska, zprivatizovaný nick laskavě vrať!
Reagovat
Datum: 10.9.2011 12:19
Titulek: Re: chudáček
Autor: Běs
95
128
Pěkne jsi ho utřel, šmíráka :-)))
Reagovat
Datum: 10.9.2011 16:54
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: Chaldar
68
Paskvil jsou ti "odborníci". Paskvil jsou železobetonové škatule, které se asi "odborníků" líbí. Omračovat s "odborníky" můžeš třeba Mádla a Issovou.
Reagovat
Datum: 12.9.2011 00:40
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: aNONYM
73
V souboji všemurozumějících plebejců a v oboru vzdělaných odborníků je vždy jasný vítěz, jen ti plebejci to nikdy nepochopí, protože jsou všemurozumějící.
Reagovat
Datum: 12.9.2011 07:08
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit
Autor: Mokj
70
Kde bysme dnes byli, kdybysme neměli na všechno "odborníky". Odborníci na nejlepší abstraktní obraz se shodli na tom, že nejdokonaleší obraz je čisté bílé plátno. A to dokáže namalovat každý plebejec.
Reagovat
Datum: 9.9.2011 18:24
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: Grifit
56
Ty krásné a hodnotné stavby měly 3,5 metru vysoké stropy, kamna na uhlí, uhlí ve sklepě a záchody na pavlači.
Reagovat
Datum: 10.9.2011 16:57
Titulek: Re: Ještě že naši předkové dokázali postavit krásné a
Autor: Závěj
69
Tak jako naše kamenné hrady a zámky. Na ty se jezdí turisté kupodivu dívat. Klidně se dus a mačkej v betonovém paneláku nebo v nových rozplácnutých kravěncích-panelácích na ležato bez sklepa.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes s Týdnem na severu soutěžíme o jednu dvojvstupenku na koncert vokálního seskupení 4TET, které udivuje diváky svými neuvěřitelnými pěveckými, ale i hereckými výkony a nápady. Gentlemani v cylindrech si i pro Zábřeh, kde vystoupí ve čtvrtek 20. února, připravili originální podívanou.

Soutěžní otázka:
Ve kterém roce vzniklo vokální kvarteto 4TET?

A) 2002
B) 2007
C) 2012

Odpovědi posílejte tentokrát do středy jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na taneční odpoledne s bohatě krojovanou dechovou hudbou z Moravského Slovácka - Veselá muzika, která přijede roztančit kulturní dům v Zábřehu v neděli 16. února, pro sebe a partnera vyhrávají Petra Brachtlová z Libiny, Věra Braná z Dubicka a Blanka Zacpálková z Rohle. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.