ARCHIV ČLÁNKŮ

Filtr pro hledání:

archiv bleskovek

hledej v archivu:

rok vydání článku:

měsíc vydání článku:

Duben 2019

V Lošticích renovují sloup Nejsvětější Trojice

Zpravodajství, 30. dubna 2019, 20:00, hap
Loštice – Sloup Nejsvětější Trojice v centru Loštic prochází opravami. Památka je ve špatném stavu a její renovace potrvá dva roky.

Zábřeh ožije jarmarkem. Slavit bude také Šumperk

Zpravodajství, 30. dubna 2019, 14:00, jak
Zábřeh, Šumperk – Několik novinek si letos pro návštěvníky připravili pořadatelé májového jarmarku v Zábřeze. Nabitý program slibují také májové slavnosti v Šumperku, které proběhnou společně s autosalonem.

Opozice přišla o druhou ruku

Zpravodajství, 30. dubna 2019, 10:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Hnutí Pro-Region, které nejen v minulém volebním období, ale i letos patřilo k hlavním opozičním stranám v Šumperku, přišlo o svoji druhou oporu. Zatímco před několika měsíci rezignoval na post zastupitele Petr Blažek, minulý čtvrtek oznámila stejný krok další zastupitelka Pro-Regionu Zdeňka Dvořáková Kocourková.

Premiér Andrej Babiš přijede do Rapotína diskutovat

Zpravodajství, 30. dubna 2019, 08:00, redakce, placená reklama
Region – Návštěvu naše regionu v pátek 3. května završí Andrej Babiš v KKC Rapotín. Předseda vlády ČR zde bude diskutovat s občany od 18.30 do 20.00 hodin. Vstupné je zdarma.

Unikátní areál TRUCK CARGO PARK v Šumperku

Zpravodajství, 29. dubna 2019, 12:25, redakce, placená reklama
Unikátní areál TRUCK CARGO PARK v Šumperku Na podzim roku 2017 koupila společnost TRUCK CARGO PARK s.r.o. areál bývalé ČSAD v Šumperku a začala investovat do četných rekonstrukcí a revitalizací areálu samotného i jeho okolí. Vizí TRUCK CARGO PARK je nabídnout řidičům i podnikatelům bezkonkurenční servis a služby a být tím pravým řešením pro jejich potřeby. Ve spolupráci s městem Šumperk se daří naši vizi postupně naplňovat.

Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019

Zpravodajství, 29. dubna 2019, 06:32, redakce, placená reklama
Učnice ze Šumperka jsou druhé nejlepší v celorepublikové soutěži Prodavač 2019 Zabalit dort, pozdravit, poděkovat, usmívat se na zákazníka, obsloužit také cizince, dobře počítat a správně vrátit drobné, to jsou jen některé z dovedností, které museli prokázat účastníci celostátní soutěže Prodavač 2019. Učnice ze Šumperka v ní dokázaly, že jsou druhé nejlepší v republice.

Vyjeďte do práce na kole! Nyní i v týmů a smyslupně

Zpravodajství, 29. dubna 2019, 05:36, redakce
Vyjeďte do práce na kole! Nyní i v týmů a smyslupně Šumperk – Zapojte se i vy společně s tisíci dalších lidí do 9. ročníku celorepublikové květnové výzvy Do práce na kole. Utvořte s kolegy až pětičlenné týmy, zaregistrujte se a v květnu do práce pravidelně jezděte na kole, koloběžce, bruslích nebo běhejte či choďte pěšky. Registrace je možná do 30. dubna.

Z policejní linky - 17. týden

Zpravodajství, 28. dubna 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 17. týden
 • Havárie motocyklu
 • Zmizely boty
 • Poškozené vozidlo
 • Zmizely motorové pily
 • Zatoulaná seniorka
 • Alkohol za volantem
 • Zanedbání povinné výživy
 • Odnesl, co se dalo
 • Policisté varují
 • Velikonoční svátky očima dopravních policistů

Akrobaté zářili doma i v cizině, zastínili soupeře z boulařských velmocí

Sport, 24. dubna 2019, 18:00, Petr Fišer
Akrobaté zářili doma i v cizině, zastínili soupeře z boulařských velmocí Česko, Rakousko – Byla to zasloužená odměna za náročnou sezónu a velmi dobré výsledky na domácí scéně. Vyznavači akrobatického sjezdu ze Šumperka využili pozvání na společné mezinárodní mistrovství Německa, Rakouska a Švýcarska. Jeho součástí byl německý pohár DSV Schüllercup, v němž talentovaní boulaři změřili síly s kvalitními protivníky ze čtyř zemí.

Hrající trenér šumperských Dietos Jan Kolařík si přeje červené peklo. Obměněné mužstvo tvoří z poloviny nové tváře

Sport, 24. dubna 2019, 15:00, téma AMERICKÝ FOTBAL, Petr Fišer
Hrající trenér šumperských Dietos Jan Kolařík si přeje červené peklo. Obměněné mužstvo tvoří z poloviny nové tváře Šumperk – Už není kam couvnout. Jde se na věc! Tým amerického fotbalu ze Šumperka si v neděli 28. dubna od 15 hodin odkroutí letošní premiéru v dalším ročníku třetí ligy. Na Tyršově stadiónu mu budou chtít důkladně zatápět brněnští Sígrs.

Nové auto pro dobrovolné hasiče je velký úspěch. Ve Starém Městě získali první v historii

Zpravodajství, 24. dubna 2019, 13:00, BH
Nové auto pro dobrovolné hasiče je velký úspěch. Ve Starém Městě získali první v historii Okres – Hasiči na severu Šumperska v horských podmínkách se dočkali zbrusu nové techniky. Zásahová vozidla získaly dobrovolné jednotky v Jindřichově, Branné a Starém Městě. Mohly je otestovat hned v terénu při řádění březnové vichřice Eberhard.

Dům kultury Šumperk se připravuje na oslavy čtyřicátin

Kultura, 24. dubna 2019, 11:00, Vladimíra Bartoňová
Dům kultury Šumperk se připravuje na oslavy čtyřicátin Šumperk – Dům kultury Šumperk si v roce 2020 připomene 40 let od svého otevření. Už v těchto dnech může odtajnit některá ze známých jmen, která přijala pozvání. V lednu zavítá do Šumperka s nevšedním projektem například Daniel Landa.

Troška pobaví povídáním o filmech, jídle i dietách

Kultura, 24. dubna 2019, 08:00, bav
Troška pobaví povídáním o filmech, jídle i dietách Zábřeh – Proč si život nezpříjemnit troškou smíchu a troškou hudby? Obojí nabídne zábavný pořad s režisérem Zdeňkem Troškou, který se představí v sále zábřežského kulturního domu ve středu 24. dubna.

Jarní mláďata začínají plnit záchranné stanice

Zpravodajství, 23. dubna 2019, 17:00, hap
Ruda nad Moravou – Opuštěná mláďata nalezená v přírodě, přinášejí v tomto období lidé do záchranných stanic. Často jim tímto činem vůbec nepomohou. V záchranné stanici v Rudě nad Moravou v těchto dnech pečují o malé kuny a čekají další přírůstky.

Řidiče čeká horké léto. Uzavírky potrvají měsíce

Zpravodajství, 23. dubna 2019, 13:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Uzavírek sice letos silničáři v regionu nenaplánovali moc, ty které vymysleli, ale budou stát zato. Už teď neprojedou řidiči z Uničova do Šumperka směrem přes Úsov, kde dělníci opravují cestu v podzámčí. A brzy silničáři uzavřou i cestu přes Libinu.

Volby začnou za měsíc. Promarníme šanci?

Zpravodajství, 23. dubna 2019, 09:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Přesně za měsíc dostanou obyvatelé šumperského regionu příležitost ovlivnit obsazení Evropského parlamentu. A je docela možné, že svou šanci opět zahodí. Volby do EU mají totiž mezi lidmi vůbec nejnižší oblibu. Před pěti lety šlo u nás k evropským volbám jen šestnáct procent voličů, v některých obcích jen každý desátý obyvatel.

Z policejní linky - 16. týden

Zpravodajství, 21. dubna 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 16. týden
 • Dluží na výživném
 • Silnice brázdil opilý
 • Zmizelo autorádio a panel rychloměru
 • Střet s kamionem nepřežili dva jeleni
 • Nekradl poprvé
 • Nezodpovědný otec
 • Traktorista nadýchal
 • Vzal si, co mu nepatří
 • Obezřetnost se vyplatí
 • Havárie vozidla

Když se podaří, co se dařit má… Stolní tenisté se prostříleli divizní soutěží bez jediné porážky

Sport, 17. dubna 2019, 21:00, Petr Fišer
Když se podaří, co se dařit má… Stolní tenisté se prostříleli divizní soutěží bez jediné porážky Šumperk – Když se podaří, co se dařit má, tak je přece krásně na světě… Známý song Michala Davida ze spartakiádních dob je přímo šitý na míru stolním tenistům ze Šumperka. V produktivně zmáknutém ročníku se jim povedlo téměř všechno, na co sáhli.

Fotbalová Leština jako fackovací panák. Na jaře dostala už devět gólů

Sport, 17. dubna 2019, 18:00, téma FOTBAL, Petr Fišer
Fotbalová Leština jako fackovací panák. Na jaře dostala už devět gólů Rapotín – Tohle už není náhoda. Fotbalisté Leštiny se škvaří ve vlastní šťávě a kalich hořkosti si vypíjejí až do dna. Po tragické podzimní části je nechalo ve štychu hned několik týmových opor a nakročení do druhé poloviny zpackané sezóny rozklíženému stavu odpovídá. Na pětigólový výprask od Troubelic plynule navázali v sobotu na půdě Rapotína.

Vlajková loď dál popluje v extralize. Mladí Draci produkují hráče pro reprezentace

Sport, 17. dubna 2019, 15:00, téma HOKEJ, Petr Fišer
Vlajková loď dál popluje v extralize. Mladí Draci produkují hráče pro reprezentace Šumperk – Vlajková loď mládežnického hokeje v Šumperku dál popluje v extraligových vodách. Dorostenecké mužstvo se statečně vypořádalo s letními změnami a udrželo se v elitním patře. Záchranářské boje se mu vyhnuly velkým obloukem.

Jedinečný artový večer poprvé v Šumperku

Kultura, 17. dubna 2019, 12:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – První šumperský ART.blok, který se uskuteční ve středu 17. dubna v rámci festivalu Špek, bude ve znamení umělců a designerů šumperského regionu.

The.Switch připomenou debutovou desku. Hosty budou Sunset Trail

Kultura, 16. dubna 2019, 20:00, bav
The.Switch připomenou debutovou desku. Hosty budou Sunset Trail Šumperk – V sobotu 20. dubna vystoupí v šumperském H-klubu kapela The.Switch. V roli předskokanů se představí Sunset Trail, kteří The.Switch doprovázejí na celém vzpomínkovém tour u příležitosti patnácti let od vydání debutu Beautiful. V rámci regionu je posluchači uslyší už jen v Olomouci nebo Ostravě.

V Jeseníkách přibývá odpadků. Turistů je moc

Zpravodajství, 16. dubna 2019, 16:00, hap
V Jeseníkách přibývá odpadků. Turistů je moc Jeseníky – Počet návštěvníků Jeseníků opět stoupl. Zatímco pro provozovatele rekreačních zařízení je to dobrá zpráva, ochranáři přírody upozorňují na větší objem odpadků, které turisté za sebou zanechávají.

Feťák projel půlku Moravy. Zastavil ho policejní zátaras v Hrabišíně

Zpravodajství, 16. dubna 2019, 12:00, jak
Šumpersko – Divokou policejní honičkou skončilo pronásledování auta dvaatřicetiletého řidiče, který v úterý 2. dubna odmítl na žádost policejní hlídky zastavit vozidlo. Muži zákona ho stíhali od Šumperka do Hrabišína, kde ho k sešlápnutí brzdy přiměl policejní zátaras.

Zábřeh čeká dopravní peklo

Zpravodajství, 16. dubna 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Zábřeh čeká dopravní peklo Zábřeh – Už příští rok chce Ředitelství silnic a dálnic začít s opravou mostu nad železniční tratí v Zábřeze. Jde o stavbu umístěnou na silnici první třídy a radnice proti ní protestuje. Obává se totiž, že kvůli nevhodně navržené objízdné trase ucpou centrum města stovky aut a kamiónů. Rekonstrukce nadjezdu potrvá dva roky.

Z policejní linky - 15. týden

Zpravodajství, 14. dubna 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 15. týden
 • Dopravní nehoda u Palonína
 • Nárůst nehod s lesní zvěří
 • Odcizený motocykl
 • Pozor na kapsáře
 • Zmizela rybářská výbava
 • Zanedbání povinné výživy
 • Krádež dřevní hmoty
 • Zmizela další vozidla
 • Dopravně bezpečnostní akce
 • Ujížděl před policisty

Vzhůru na mezinárodní turnaj do Ruska! Mladé šumperské hokejisty prověří východní mise, v dalekém Čeljabinsku narazí na bohaté velkokluby

Sport, 10. dubna 2019, 18:00, Petr Fišer
Vzhůru na mezinárodní turnaj do Ruska! Mladé šumperské hokejisty prověří východní mise, v dalekém Čeljabinsku narazí na bohaté velkokluby Šumperk – Nestává se to každý den. Hokejisté Šumperka se představí na prestižním mezinárodním turnaji v Rusku a bude se jednat o východní misi se vším všudy. Do cesty se jim postaví reprezentanti bohatých klubů působících ve věhlasné KHL, jejichž ekonomické i hráčské možnosti jsou absolutně neporovnatelné.

Malé derby, velké překvapení: Postřelmov podruhé klopýtl, na první místo ztrácí pět bodů

Sport, 10. dubna 2019, 15:00, Petr Fišer
Malé derby, velké překvapení: Postřelmov podruhé klopýtl, na první místo ztrácí pět bodů Štíty – V Novém Malíně porážka na penalty, o týden později překvapivé zaváhání ve Štítech. Fotbalisté Postřelmova nenakročili do jarních odvet správnou nohou. Na rozdíl od Lesnice vytěžili ze dvou otevíracích zápasů jen bod a jejich manko na vedoucí pozici povážlivě narostlo.

Neskutečný Jiří Šincl! Talentovaný útočník se podílel na sedmnácti mohelnických gólech

Sport, 10. dubna 2019, 11:00, Petr Fišer
Neskutečný Jiří Šincl! Talentovaný útočník se podílel na sedmnácti mohelnických gólech Olomouc, Velká Bystřice – Národní liga, nebo méně prestižní regionální soutěž? Jiří Šincl to neřeší a nekompromisním způsobem ničí jednoho soupeře za druhým, ať už hraje kdekoliv.

Džemfest prodává Zajíce v pytli

Kultura, 10. dubna 2019, 09:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Festival Džemfest zahájil předprodej vstupenek na svůj jubilejní 20. ročník, který se uskuteční 18. října v Domě kultury. Lístky na oblíbenou akci jsou již nyní k mání, a to za poloviční cenu. Má to ale háček - pořadatelé dosud nezveřejnili program.

Dasha vystoupí před zaplněným sálem

Kultura, 9. dubna 2019, 20:00, bav
Dasha vystoupí před zaplněným sálem Zábřeh – Hudební lahůdku v podobě koncertní show jedné z našich nejobsazovanějších muzikálových hereček a zpěvaček nabídne zábřežský kulturák v pátek 12. dubna. Charismatická Dasha přijede do Zábřehu spolu s kapelou Pajky Pajk včele s pianistou Martinem Kumžákem.

Přichází jaro a s ním i deratizace

Zpravodajství, 9. dubna 2019, 16:00, hap
Šumperk – Duben je v Šumperku mimo jiné také měsícem boje proti potkanům. V těchto týdnech deratizéři rozmisťují po městě tisícovky nástrah pro hlodavce. Současně apelují na obyvatele, aby ve svých domácnostech nesplachovali do odpadu zbytky jídel a tuky.

Městskou policii čekají změny. Dostane nové auto i ředitele

Zpravodajství, 9. dubna 2019, 12:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Městská policie v Šumperku už nehledá jen nové strážníky, ale také ředitele. Současný šéf strážníků Zdeněk Dočekal totiž podal výpověď a podle informací Týdne na severu odchází do důchodu. Kdo ho nahradí, je velkou neznámou.

Výměna starosty rozdělila obec

Zpravodajství, 9. dubna 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Loučná nad Desnou – Rošáda ve vedení Loučné nad Desnou, při které zastupitelé na konci minulého měsíce zvolili nového starostu a místostarostku obce, udělala mezi obyvateli vesnice hodně zlé krve. Týden na severu o novinkách ve vsi informoval už v minulém vydání. Poté, co článek vyšel na partnerském webu naší redakce Rej.cz, se pod textem strhla tak nevraživá diskuze, že od jejího zveřejnění musel provozovatel serveru upustit.

Účes jako do pařížského šantánu Moulin Rouge, který vytvořila učnice ze Šumperka, je druhý nejlepší v republice

Zpravodajství, 8. dubna 2019, 12:38, redakce, placená reklama
Účes jako do pařížského šantánu Moulin Rouge, který vytvořila učnice ze Šumperka, je druhý nejlepší v republice Decentní klobouček z rostlých vlasů, doplněný hlubokými vlnami ve stylu Adiny Mandlové, tak vypadal účes, se kterým Kristýna Dunková, žákyně třetího ročníku oboru kadeřník, vybojovala druhé místo v celorepublikovém finále soutěže Color Cup. Odborná porota ocenila mimořádně náročný styling, nesoucí se v duchu Moulin Rouge, i zručnost tvůrkyně. Účes jako ze slavného pařížského kabaretu byl tématem letošního ročníku celostátní kadeřnické soutěže. Kristýna Dunková ze Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku soupeřům i porotě ukázala, že patří k nejlepším.

Z policejní linky - 14. týden

Zpravodajství, 7. dubna 2019, 20:00, téma Z POLICEJNÍ LINKY, BH
Z policejní linky - 14. týden
 • Vloupání do technické místnosti
 • Řidič pod vlivem alkoholu
 • Vloupal se do garáže
 • Při nákupu se občerstvovala
 • Pozor na lesní zvěř
 • Předjíždění se nevydařilo
 • Podnapilý řidič
 • Krádež dřevní hmoty
 • Zmizelo jízdní kolo
 • Střet osoby s vlakem
 • Vloupání do vozidla
 • Vykrádání vozidel

JAK TO VIDÍM JÁ: Ať se to někomu líbí, nebo ne, nalití čistého vína nezaškodí

Sport, 3. dubna 2019, 20:00, téma HOKEJ, Petr Fišer
JAK TO VIDÍM JÁ: Ať se to někomu líbí, nebo ne, nalití čistého vína nezaškodí Šumperk – Vyhrát základní část? Bezpochyby dobrý počin. Jenže hokejový chleba se na rozdíl od některých jiných sportů láme v play-off. Šumperští Draci, jejichž ambiciózní vedení vyhlásilo útok na nejvyšší mety, se smutně odporoučeli hned ve druhém kole. Ať se to někomu líbí, nebo ne, je potřeba mluvit o zklamání.

Lesnice udeřila v závěru a zlomila nerozhodné skóre. Tečovaný míč skončil za brankovou čárou o malý kousek

Sport, 3. dubna 2019, 16:00, Petr Fišer
Lesnice udeřila v závěru a zlomila nerozhodné skóre. Tečovaný míč skončil za brankovou čárou o malý kousek Libina – Jan Trefil = práce všeho druhu. Když je libinské áčko v nesnázích, může se spolehnout, že ho zkušený univerzál ve štychu nenechá. Za normálních okolností fotbalový útočník v nedělním šlágru kola zaskakoval na důležitém postu brankáře. Přes snaživý výkon porážce nezabránil.

Absence, které se projevily. Basketbalisté vypadli s Opavou

Sport, 3. dubna 2019, 13:00, téma BASKETBAL, Petr Fišer
Absence, které se projevily. Basketbalisté vypadli s Opavou Šumperk, Opava – Je to podobný případ, jako by fotbalová reprezentace v úspěšné éře Poborského a spol. nemohla počítat s Tomášem Rosickým a Pavlem Nedvědem. Trenér šumperských basketbalistů Radim Šíma na tom byl obdobně. Před víkendovými zápasy play-off mu vypadli ze sestavy dva stěžejní hráči.

Festival ŠPEK = Šumperk se zajímavými lidmi a umělci z regionu

Kultura, 3. dubna 2019, 08:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Letos již počtrnácté představí šumperská přehlídka ŠPEK umělce působící či pocházející z města či Olomouckého kraje. V různorodém programu se mohou návštěvníci festivalu těšit na divadelní představení, hudbu, besedy, výstavu, módní přehlídku nebo také promítání filmu.

Zábřežský AkustikFest představí hudební hvězdy i nadějné kapely

Kultura, 2. dubna 2019, 21:00, bav
Zábřežský AkustikFest představí hudební hvězdy i nadějné kapely Zábřeh – Multižánrový hudební festival AkustikFest určený pro milovníky poctivé a neoposlouchané muziky letos obsadí jeviště zábřežského kulturního domu v sobotu 6. dubna. Také letos představí nejen talentované hudebníky z regionu, ale i mimořádně zajímavé osobnosti české hudební scény.

V pátek začnou letošní první farmářské trhy

Zpravodajství, 2. dubna 2019, 15:00, jak
Šumperk – Po šesti měsících čekání se lidé v Šumperku opět dočkají farmářských trhů. Vloni si mohli kvalitní potraviny naposledy koupit v říjnu, letos dostanou první šanci už tento pátek 5. dubna.

Mohelnice se rozhoduje mezi kluzištěm a venkovním koupalištěm

Zpravodajství, 2. dubna 2019, 11:00, hap
Mohelnice – Nevyužité prostranství za krytým bazénem v Mohelnici by mělo v budoucnu sloužit ke sportu a rekreaci. Místní radnice se rozhoduje mezi kluzištěm a venkovním koupalištěm. Který návrh vyhraje, by mělo být jasné do letošního léta.

Obec nečekaně vyměnila starostu

Zpravodajství, 2. dubna 2019, 08:00, Jaroslav Kropáč
Obec nečekaně vyměnila starostu Loučná nad Desnou, Mohelnice – Jen zhruba tři měsíce vydržela koalice v Loučné nad Desnou. V pondělí 25. března zastupitelé koaliční smlouvu zrušili a vyměnili celé vedení obce. Novým starostou se stal Jaroslav Sembdner. O obměnu radničního vedení se neúspěšně pokusila také Mohelnice.


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.