ARCHIV BLESKOVEK

Filtr pro hledání:

archiv článků

hledej v archivu:

rok vydání bleskovky:

měsíc vydání bleskovky:

Říjen 2019

Zábřežské muzeum čekají úpravy a rozšíření expozice o Welzlovi

28. října 2019, 17:37, red, lm
Zábřežské muzeum se v letošním roce dočká rozšíření expozice věnované nejznámějšímu rodá-kovi města, polárnímu cestovateli, náčelníkovi Eskymáků a dobrodruhovi Janu Eskymo Welzlovi. Současná miniexpozice vznikla na podestě prvního patra už v době rekonstrukce muzea v roce 1998. Vzhledem k rozšíření povědomí o Welzlovi prostřednictvím filmových dokumentů a knih Martina Strouhala či patnácti ročníků festivalu Welzlování už expozice přestávala být dostatečná.

Zábřeh se těší na Hofmanna a Blažka

24. října 2019, 10:18, red, zd
Představení Chvála bláznovství v hlavních rolích s Martinem Hoffmanem a Filipem Blažkem vyprodalo kulturní dům v Zábřehu. Podle pořadatelů zbývá pár volných míst a sál tak bude nabitý do posledního místa. Divadelní kus, připravený na středu 30. října, divákovi zprostředkovává příběh dvou přátel z psychiatrické kliniky, kteří se společně rozhodnou čelit nové výzvě – svobodnému životu mimo ústav, a to ve vlastním bytě.

Strašidelný festival opět vystraší Šumperk!

24. října 2019, 09:33, red, bf
Den, kdy do spolku Jokes&Games po roce opět zavítají duchové, zombie, upíří a další strašidla! A to v rámci druhého ročníku Strašidelného festivalu. Myslíte, že na to máte dostatek odvahy? Přijďte se přesvědčit!

Radnice přijímá nominace na Cenu města Zábřeh

23. října 2019, 17:03, red, lm
Městský ples je v Zábřeze tradičně spjatý s předáváním prestižního ocenění významným osobnostem či institucím. Občané města Zábřeh, ale i právnické osoby či kolektivy osob působící na území města, mohou do 31. října 2019 zasílat nominace na Cenu města Zábřeh.

Hledáme nejlepšího malého malíře!

22. října 2019, 09:35, red, bf
Do Šumperka brzy přijde Halloween a příšerky spolku Jokes&Games si chtějí postavit svůj vlastní strašidelný hrad. Pomůžete jim? Nakreslete návrh vašeho hradu nebo zámku a hoďte ho do schránky spolku Jokes&Games na Hlavní třídě. Obrázek můžete kreslit vodovkami, fixami, pastelkami, voskovkami… čímkoliv, co vám dobře padne do ruky a vytvoří to nejkrásnější dílo. Příšerky se totiž těm nejšikovnějším odmění věcnými cenami!

Město bude číst Hurníka

19. října 2019, 08:36, red, ss
Knihu Vrbová píšťalka, kterou napsal spisovatel, dramatik a hudební skladatel Ilja Hurník, bude číst v listopadu město Šumperk. Desetidenní festival, do kterého se tradičně zapojí stovky Šumperanů od předškoláků až po ty nejzkušenější čtenáře, vypukne 1. listopadu. Na programu bude vedle tradičních čtenářských štafet také zábavný den pro rodiče s dětmi, výstavy, koncerty, filmová představení a besedy. Některých akcí se zúčastní syn autora knihy Lukáš Hurník, do Šumperku si také odskočí filmový historik Pavel Taussig, bývalý člen místního hereckého souboru František Večeřa či herci Moravského divadla Olomouc. Podrobný program zveřejníme v příštím Zpravodaji i na oficiálních facebookových stránkách města.

Filmfest Staré Město 2019

14. října 2019, 15:43, red
Filmfest Staré Město 2019 bude již třetím ročníkem filmového festivalu, který se koná ve Starém Městě pod Sněžníkem. Navazoval na první ročník, který se věnoval tematice česko-německo-polského porozumění a druhý ročník, jehož tématem bylo 100. výročí vzniku Československé republiky. Tématem letošního ročníku festivalu bude 30. výročí sametové revoluce.

V Zábřehu zahrají čtyři violoncella

14. října 2019, 08:24, red, zd
Na vystoupení violoncellového kvarteta Solitutticelli tvořeného předními hudebníky brněnské filharmonie a orchestru Městského divadla v Brně se mohou těšit návštěvníci koncertu konaného v neděli 20. října v zábřežském kostele sv. Barbory. Připraven je posluchačsky atraktivní program, v němž zazní i známé skladby v netradičních úpravách pro čtyři violoncella hrající ve složení Michal Greco, Alžběta Poukarová, Martina Klimešová a Rudolf Mrazík. Vstupné na koncert se začátkem v tradičních 16 hodin činí v předprodeji 100 Kč, držitelé karty Bravo zaplatí o 30 korun méně. Na místě vstupenka podraží o 30 korun, děti mají opět vstup zdarma.

Armáda spásy zve na návštěvu

9. října 2019, 18:35, red, ss
Prohlídka areálu Armády spásy na Lužích spojená s burzou nepotřebných věcí se uskuteční v pátek 11. října od 9.00 do 17.00 ve Vikýřovické ulici v Šumperku (Luže). Zájemci mohou nejen zjistit, jaké služby Armáda spásy poskytuje lidem bez domova, ale také se zapojit do marketu použitých věcí. „Přinést můžete vše, co by ještě někdo mohl potřebovat, například knihy, ošacení, boty, nádobí, ručníky či povlečení. Třeba i vy si pak vyberete a odnesete něco, co se vám hodí,“ zvou pořadatelé.

V kanalizaci kladou návnady

9. října 2019, 10:34, red, ss
Od října pracovníci Šumperské provozní vodohospodářské společnosti (ŠPVS) kladou na území města Šumperka a okolí návnady v kanalizačních stokách. Plošná deratizace, během které zavěšují do kanalizační sítě více než tři stovky návnad Hubex, potrvá do konce měsíce. V souvislosti s tím by se majitelé domů měli k deratizaci ve stejném období přidat a nechat si od odborné firmy umístit návnady ve sklepních prostorách. Pravidelnou deratizaci provádí ŠPVS jednou za půl roku, lidé se nemusí bát, že by je jakkoliv ohrožovala či omezovala.

V Eagle Gallery chystají dernisáž výstavy a přednášku Erotika

9. října 2019, 09:07, red
Ve čtvrtek 10. října v 19 hod ukončujeme výstavu grafiky Subjektivní bestiář autorky Rady Niţă z Rumunska. Protože u výstav zahraničních výtvarníků nemůžeme očekávat tak jako u českých a slovenských autorů, že se do Šumperka na dernisáž dostaví osobně, rozloučení s výstavou proběhne dohromady s další očekávanou akcí, s přednáškou PhDr. Mgr. Zdeňka Přikryla s názvem Erotika v českém výtvarném umění 1. poloviny 20. století.

Šumperská knihovna se zařadila mezi nejlepší

9. října 2019, 08:32, red, ss
Velký úspěch si na své konto připsala Městská knihovna T. Masaryka Šumperk. Byla nominována spolu s dalšími sedmi knihovnami z celé naší země na cenu Knihovna roku 2019 v kategorii „Významný počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb".

Cestovní ruch bude koordinovat nová krajská centrála

9. října 2019, 08:29, red, ek
Krajské zastupitelstvo schválilo založení nové destinační agentury. Ta bude zajišťovat rozvoj a propagaci cestovního ruchu na území celého Olomouckého kraje. Do regionu navíc díky tomu budou moci přitéct finanční prostředky z celostátních zdrojů.

Věra Kovářová: Recycled Art – výtvarná dílna pro děti s doprovodem

2. října 2019, 10:39, red, eš
V pořadí již druhé setkání z cyklu S dětmi za uměním bude věnováno tvorbě výtvarnice Věry Kovářové, jejíž veselé koláže v letošním podzimu zdobí Výstavní síň šumperského muzea.


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes hrajeme o celkem čtyři volné vstupenky na dva koncerty šumperského Domu kultury. Odpovědět je potřeba na každou zvlášť, a to pod číslem a písmenem otázky. Výherce zveřejníme v příštím čísle novin.

Otázka č. 1: (Festival Horování, sobota 23. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce Radek Jaroš zdolal vrchol osmitisícové hory Nanga Parbat?
1a) 2001
1b) 2003
1c) 2005

Otázka č.2: (Vánoční koncert Janka Ledeckého, čtvrtek 28. 11., DK Šumperk)
Ve kterém roce vyšlo sváteční album Sliby se maj plnit o Vánocích?
2a) 1995
2b) 1996
2c) 1997

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ:
Dvojvstupenku na slavnostní koncert u příležitosti státního svátku se světoznámým virtuosem a houslovou legendou Václavem Hudečkem, konaný v neděli 17. listopadu v zábřežském kostele sv. Barbory vyhrává Alois Drážný z Kolšova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně zábřežského kulturního domu.