ARCHIV BLESKOVEK

Filtr pro hledání:

archiv článků

hledej v archivu:

rok vydání bleskovky:

měsíc vydání bleskovky:

Říjen 2018

Výstava přibližuje vývoj lidských obydlí

30. října 2018, 12:50, ok
Cesty k domům aneb Vývoj lidských obydlí do přelomu letopočtu. Tak se jmenuje výstava, kterou si nyní prohlížejí návštěvníci Muzea Zábřeh. Diváci se dozvědí zajímavosti o lidských obydlích od úplných počátků u nás a ve střední Evropě. Děti i dospělí si navíc mohou vyzkoušet různé pravěké techniky, jako například mletí obilí, tkaní na tkalcovském stavu nebo výrobu a použití kamenných nástrojů. Výstava potrvá do 25. listopadu.

U Lautnera pořádají literární exhibici

30. října 2018, 12:50, ok
Galerie Lautner pořádá literární exhibici nazvanou Pod Obrazy. Hostem prvního autorského večera profesora Milana Valenty bude poetoterapeut, vysokoškolský pedagog a básník Pavel Svoboda. Akce se koná v úterý 30. října od 17 hodin. Vstupné je 50 korun.

Zábřežská kuželna je před poslední etapou rekonstrukce

30. října 2018, 07:14, red, lm
Zásadní rekonstrukcí prochází od minulého roku budova kuželny v areálu městského stadionu. Kuželna slouží pro potřeby kuželkářského klubu, který zde hraje ligové soutěže. Samotná budova i zázemí kuželkářského klubu již nedopovídalo dnešním normám a potřebám kuželkářských soutěží. Pro svou náročnost byla rekonstrukce budovy rozfázovaná na tři etapy.

Kálíkův podzim již počtyřiadvacáté

29. října 2018, 14:07, red
V sobotu 3. listopadu se v Zábřeze uskuteční již 24. ročník přehlídky pěveckých sborů nazvané Kálikův podzim. Celý festival je rozdělen na několik částí. Nejprve se zúčastněné sbory sejdou na workshopu, jehož součástí je i nácvik společné skladby.

Zábřežská základní škola Boženy Němcové chystá den otevřených dveří

29. října 2018, 13:59, red
Na den otevřených dveří zve veřejnost Základní škola na ulici Boženy Němcové v Zábřehu. Ten se bude konat ve čtvrtek 8. listopadu 2018 od 14 do 18 hodin. Zájemci si mohou prohlédnout vnitřní prostory nově zrekonstruovaných pavilonů, tělocvičny a odborné pracovny.

Reflexy s Corouhave v Leštině

29. října 2018, 13:53, red
V rámci podzimního TOUR 2018 k 25. výročí založení skupiny, REFLEXY zavítají do Leštiny, aby zde společně s se svými fanoušky ve zdejší sokolovně oslavili čtvrtstoletí na hudební scéně. Zazní největší hity kapely od jejího vzniku až po současnost. Jako host se představí šumperská skupiny Corouhave. Na baru budou připraveny míchané nápoje.

Výročí republiky připomene Má vlast

23. října 2018, 21:16, ok
Koncert ke stému výročí české státnosti pořádá ve čtvrtek 25. října Dům kultury Šumperk. Hlavní protagonistkou slavnostní události bude Moravská filharmonie Olomouc. Jeden z nejstarších symfonických orchestrů v České republice uvede pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka cyklus symfonických básní Má vlast. Slavnostní večer začne v 19 hodin, vstupné činí 150 korun.

Afrika slovem i rytmy bubeníků

23. října 2018, 21:15, ok
Národní parky, přeplněná města, cestování na střeše auta i na velbloudech nebo tradiční slavnosti masek jsou námětem přednášky cestovatele, fotografa a novináře Tomáše Kubeše. Ten představí svoje svědectví o africkém kontinentu v zábřežském kině Retro ve středu 24. října.

Na zámku budou řádit strašidla

23. října 2018, 21:13, ok
Vydlabané dýně osvětlující potemnělé nádvoří a hrůzu nahánějící průvodci, kteří budou lákat své oběti do tajemného hradního sklepení. Takové a další jedinečné zážitky nabídne Halloween na zámku v Úsově.

Výstava o Masarykových mostech bude symbolicky otevřena za přítomnosti T. G. Masaryka

22. října 2018, 08:46, red, at
V pátek 26. října v podvečerních hodinách zavítá do Muzea silnic ve Vikýřovicích na vernisáž výstavy MASARYKOVY MOSTY symbolicky prezident Masaryk, aby zahájil výstavu, která u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR představí osm českých a moravských mostů, které byly pojmenovány na jeho počest. Jméno prezidenta Osvoboditele nesla mnohá náměstí i návsi, třídy a ulice, školy a ústavy, chaty a kulturní domy a samozřejmě také řada našich mostů a silnic.

Pohlednicový kalendář města Zábřeh na rok 2019

22. října 2018, 08:42, red, lm
Panorama Zábřeha z Humence a z centra města, socha Jana Eskymo Welzla na vlakovém nádraží, Bezručovy sady či Oborník, nejen tyto pohlednice nabízí nový stolní kalendář města na rok 2019. Některé snímky představují půvabná zákoutí města, jiné ukazují život lidí ve městě nebo památky v celé jejich kráse. Kalendář Zábřeh ve fotografiích zachycuje unikátní pohled vnímavého fotografa a patriota Radomíra Grilla.

Výstava v Šumperku připomene dobu První republiky

21. října 2018, 08:40, red, oh
Putovní výstavu Republika československá 1918–1939 připravila Akademie věd České republiky u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Tato jedinečná výstava představí veřejnosti dosud nepříliš známé okolnosti a fakta ohledně vzniku a vývoje Československé republiky, její vzestupy, pády a významné milníky.

Duchové ožívají! Ale jen v rámci nové výtvarné soutěže

21. října 2018, 08:34, red, af
Snad každé dítě si někdy představovalo hrůzostrašné duchy a možná se i bálo - a lidé ze Spolku Jokes&Games se chtějí bát také. Proto startují další ročník výtvarné soutěže, kde půjde o jediné.

Město Zábřeh si připomíná výročí republiky

21. října 2018, 08:32, red, lm
Stoleté výročí Československé republiky si město Zábřeh připomene o posledním říjnovém víkendu několika událostmi. V pátek 26. října se v kulturním domě uskuteční slavnostní koncert. V neděli 28. října v 8:30 hodin bude při slavnostní bohoslužbě v zábřežském farním kostele sv. Bartoloměje požehnána vlajka České republiky a v tentýž den budou na sídlišti Severovýchod vysázeny za účasti veřejnosti lípy.

Zábřeh rozesměje srandista Izer

17. října 2018, 06:18, ok
Nový zábavní pořad Zdeňka Izera s názvem Na plný coole nabídne zábřežský kulturák ve čtvrtek 18. října. Diváci se setkají s jedinečným a nezaměnitelným humorem populárního baviče, který přijede s nepřeberným množstvím scének, parodií, vtipů v nedostižném podání a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Vystoupení, obohacené videoprojekcemi, nejrůznějšími kostýmy, převleky a světelnými efekty, má začátek v 19 hodin. Pořadatelů upozorňují, že k dispozici jsou poslední volné vstupenky.

U Lautnera se zaměří na historii Mírova

17. října 2018, 06:18, ok
Galerie Lautner v Mohelnici pořádá místopisnou přednášku o historii vězení na Mírově. Poutavý pořad provede posluchače dějinami hradu od roku 1770, přes rok 1956, kdy byl hrad prodán státu, až po současnost. Autorem přednášky, kterou doplní dataprojekce, je historik a spisovatel Marek Wilhelm. Akce se uskuteční ve čtvrtek 18. října od 17 hodin, vstupné je 50 korun.

Dalekohled na rozhledně Bukovce

15. října 2018, 15:00, red
Na rozhledně Bukovce je nově umístěn mincovní dalekohled. Po vhození 10 Kč se Vám na 2 minuty naskytne možnost pozorovat celé Jeseníky z jiné perspektivy. Dalekohled je upevněn na otočném rameni, je možné ho směrovat dle vlastního zájmu. Vházejí se do něj mince v hodnotě 5, 10 nebo 20 Kč. Dalekohled bude na rozhledně celoročně.

Charita Zábřeh chystá podzimní materiální sbírku

15. října 2018, 14:46, red
Finále podzimních charitních aktivit bude v podobě tradiční materiální sbírky, která proběhne v pátek 19. října (od 8 do 18 hod.) a v sobotu 20. října (od 8 do 12 hod.). Sbírá se šatstvo, obuv, lůžkoviny, ručníky, potřeby pro děti i domácí potřeby. Sběrným místem bude v Zábřeze opět budova bývalého Obchodního domu Slunce - Žižkova 235/5 (pod Muzeem Zábřeh), v Mohelnici se bude ve stejném termínu materiál sbírat do dodávkového vozidla umístěného na Náměstí Svobody.

Cenné kovy pro Zábřeh z Chorvatska

15. října 2018, 13:21, red, ab
Na přelomu září a října se v chorvatském městečku Veli Lošinj uskutečnil mezinárodní turnaj Adria Cup v karate. Soutěžilo se zde ve formách a bojích. Zúčastnili se jej karatisté z různých evropských zemí včetně účastníků z České republiky.

Za dětmi dorazí Maxipes Fík

10. října 2018, 11:23, ok
Na veselou divadelní pohádku pozve zábřežský kulturák děti, ale i jejich rodiče, v neděli 14. října. Známý příběh o přerostlém pejskovi a malé holčičce přijedou do Zábřeha zahrát herci pražského Divadla Krapet. Představení Maxipes Fík se začátkem v 16 hodin je vhodné pro děti od 3 let a trvá 60 minut. Pořadatelé upozorňují, že vstupenky se kupují na místa, jejich cena je jednotná 80 korun.

V Barborce zazní vokální duety

10. října 2018, 11:23, ok
Další koncert hudebního cyklu Bravo nabídne Zábřežská kulturní v neděli 14. října v kostele sv. Barbory. Večer bude věnován zpěvu, zejména vokálním duetům. V „Barborce“ se totiž představí komorní soubor ANSemble Duettino, který tvoří dvě operní pěvkyně mezinárodní úrovně a renomovaný klavírista Alexandr Starý.

Vyšla nová kniha ŠTÍTY - historie a proměny města

3. října 2018, 18:09, red
V letošním roce oslavily Štíty významné výročí – 740 let od první písemné zmínky. Při této příležitosti vydalo místní nakladatelství „Pavel Ševčík – VEDUTA“ výpravnou knihu „ŠTÍTY - historie a proměny města“, která prostřednictvím obrazové a fotografické dokumentace mapuje více než sedm staletí své historie. Publikace je společným dílem místního vydavatele regionálních publikací Pavla Ševčíka, který je zároveň sběratelem starých pohlednic a fotografií, a Mgr. Ivany Valentové, roz. Čápové, štítecké rodačky a patriotky, která se historii Štítů dlouhodobě věnuje.

Evropský den jazyků na Hlucháku

1. října 2018, 18:02, red
V minulých dnech si šumperská základní škola Hluchák připomněla tematicky motivovanou vyučovací hodinou důležitost celoživotního studia cizích jazyků.

Galerie dává prostor regionálním výtvarníkům

1. října 2018, 16:44, ok
Galerie Lautner, kterou najdou fanoušci výtvarného umění na Kostelním náměstí v Mohelnici, otevře novou výstavu. Společnou expozici místního fotografa Michala Králíka a malíře Radka Mikulíka ze Zábřeha zahájí slavnostní vernisáž ve čtvrtek 4. října v 17 hodin. Kolekce obrazů a fotografií má název Bez školy a bude „u Lautnera“ k vidění do 4. listopadu.

Co mi dává fotografie

1. října 2018, 14:43, ok
Podle mnohaleté tradice patří první středa v měsíci v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku vernisáži. Pro říjnovou expozici vybíral kurátor Miroslav Koval z díla Jaromíra Zeminy. Nová výstava má název Co mi dává fotografie a její slavnostní zahájení proběhne ve středu 3. října v 18 hodin.


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.