ARCHIV BLESKOVEK

Filtr pro hledání:

archiv článků

hledej v archivu:

rok vydání bleskovky:

měsíc vydání bleskovky:

Říjen 2018

Výstava v Šumperku připomene dobu První republiky

dnes, 08:40, red, oh
Putovní výstavu Republika československá 1918–1939 připravila Akademie věd České republiky u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky. Tato jedinečná výstava představí veřejnosti dosud nepříliš známé okolnosti a fakta ohledně vzniku a vývoje Československé republiky, její vzestupy, pády a významné milníky.

Duchové ožívají! Ale jen v rámci nové výtvarné soutěže

dnes, 08:34, red, af
Snad každé dítě si někdy představovalo hrůzostrašné duchy a možná se i bálo - a lidé ze Spolku Jokes&Games se chtějí bát také. Proto startují další ročník výtvarné soutěže, kde půjde o jediné.

Město Zábřeh si připomíná výročí republiky

dnes, 08:32, red, lm
Stoleté výročí Československé republiky si město Zábřeh připomene o posledním říjnovém víkendu několika událostmi. V pátek 26. října se v kulturním domě uskuteční slavnostní koncert. V neděli 28. října v 8:30 hodin bude při slavnostní bohoslužbě v zábřežském farním kostele sv. Bartoloměje požehnána vlajka České republiky a v tentýž den budou na sídlišti Severovýchod vysázeny za účasti veřejnosti lípy.

Zábřeh rozesměje srandista Izer

17. října 2018, 06:18, ok
Nový zábavní pořad Zdeňka Izera s názvem Na plný coole nabídne zábřežský kulturák ve čtvrtek 18. října. Diváci se setkají s jedinečným a nezaměnitelným humorem populárního baviče, který přijede s nepřeberným množstvím scének, parodií, vtipů v nedostižném podání a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Vystoupení, obohacené videoprojekcemi, nejrůznějšími kostýmy, převleky a světelnými efekty, má začátek v 19 hodin. Pořadatelů upozorňují, že k dispozici jsou poslední volné vstupenky.

U Lautnera se zaměří na historii Mírova

17. října 2018, 06:18, ok
Galerie Lautner v Mohelnici pořádá místopisnou přednášku o historii vězení na Mírově. Poutavý pořad provede posluchače dějinami hradu od roku 1770, přes rok 1956, kdy byl hrad prodán státu, až po současnost. Autorem přednášky, kterou doplní dataprojekce, je historik a spisovatel Marek Wilhelm. Akce se uskuteční ve čtvrtek 18. října od 17 hodin, vstupné je 50 korun.

Dalekohled na rozhledně Bukovce

15. října 2018, 15:00, red
Na rozhledně Bukovce je nově umístěn mincovní dalekohled. Po vhození 10 Kč se Vám na 2 minuty naskytne možnost pozorovat celé Jeseníky z jiné perspektivy. Dalekohled je upevněn na otočném rameni, je možné ho směrovat dle vlastního zájmu. Vházejí se do něj mince v hodnotě 5, 10 nebo 20 Kč. Dalekohled bude na rozhledně celoročně.

Charita Zábřeh chystá podzimní materiální sbírku

15. října 2018, 14:46, red
Finále podzimních charitních aktivit bude v podobě tradiční materiální sbírky, která proběhne v pátek 19. října (od 8 do 18 hod.) a v sobotu 20. října (od 8 do 12 hod.). Sbírá se šatstvo, obuv, lůžkoviny, ručníky, potřeby pro děti i domácí potřeby. Sběrným místem bude v Zábřeze opět budova bývalého Obchodního domu Slunce - Žižkova 235/5 (pod Muzeem Zábřeh), v Mohelnici se bude ve stejném termínu materiál sbírat do dodávkového vozidla umístěného na Náměstí Svobody.

Cenné kovy pro Zábřeh z Chorvatska

15. října 2018, 13:21, red, ab
Na přelomu září a října se v chorvatském městečku Veli Lošinj uskutečnil mezinárodní turnaj Adria Cup v karate. Soutěžilo se zde ve formách a bojích. Zúčastnili se jej karatisté z různých evropských zemí včetně účastníků z České republiky.

Za dětmi dorazí Maxipes Fík

10. října 2018, 11:23, ok
Na veselou divadelní pohádku pozve zábřežský kulturák děti, ale i jejich rodiče, v neděli 14. října. Známý příběh o přerostlém pejskovi a malé holčičce přijedou do Zábřeha zahrát herci pražského Divadla Krapet. Představení Maxipes Fík se začátkem v 16 hodin je vhodné pro děti od 3 let a trvá 60 minut. Pořadatelé upozorňují, že vstupenky se kupují na místa, jejich cena je jednotná 80 korun.

V Barborce zazní vokální duety

10. října 2018, 11:23, ok
Další koncert hudebního cyklu Bravo nabídne Zábřežská kulturní v neděli 14. října v kostele sv. Barbory. Večer bude věnován zpěvu, zejména vokálním duetům. V „Barborce“ se totiž představí komorní soubor ANSemble Duettino, který tvoří dvě operní pěvkyně mezinárodní úrovně a renomovaný klavírista Alexandr Starý.

Vyšla nová kniha ŠTÍTY - historie a proměny města

3. října 2018, 18:09, red
V letošním roce oslavily Štíty významné výročí – 740 let od první písemné zmínky. Při této příležitosti vydalo místní nakladatelství „Pavel Ševčík – VEDUTA“ výpravnou knihu „ŠTÍTY - historie a proměny města“, která prostřednictvím obrazové a fotografické dokumentace mapuje více než sedm staletí své historie. Publikace je společným dílem místního vydavatele regionálních publikací Pavla Ševčíka, který je zároveň sběratelem starých pohlednic a fotografií, a Mgr. Ivany Valentové, roz. Čápové, štítecké rodačky a patriotky, která se historii Štítů dlouhodobě věnuje.

Evropský den jazyků na Hlucháku

1. října 2018, 18:02, red
V minulých dnech si šumperská základní škola Hluchák připomněla tematicky motivovanou vyučovací hodinou důležitost celoživotního studia cizích jazyků.

Galerie dává prostor regionálním výtvarníkům

1. října 2018, 16:44, ok
Galerie Lautner, kterou najdou fanoušci výtvarného umění na Kostelním náměstí v Mohelnici, otevře novou výstavu. Společnou expozici místního fotografa Michala Králíka a malíře Radka Mikulíka ze Zábřeha zahájí slavnostní vernisáž ve čtvrtek 4. října v 17 hodin. Kolekce obrazů a fotografií má název Bez školy a bude „u Lautnera“ k vidění do 4. listopadu.

Co mi dává fotografie

1. října 2018, 14:43, ok
Podle mnohaleté tradice patří první středa v měsíci v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku vernisáži. Pro říjnovou expozici vybíral kurátor Miroslav Koval z díla Jaromíra Zeminy. Nová výstava má název Co mi dává fotografie a její slavnostní zahájení proběhne ve středu 3. října v 18 hodin.


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru