ARCHIV BLESKOVEK

Filtr pro hledání:

archiv článků

hledej v archivu:

rok vydání bleskovky:

měsíc vydání bleskovky:

Září 2018

Medový den v Šumperku

30. září 2018, 18:03, red, vs
Areál SOŠ na Zemědělské ulici v Šumperku se 15. září otevřel pro třetí ročník Medového dne. Přes tisíc návštěvníků zaplnilo nádvoří a arboretum školy, aby si vychutnali nejen letošní sklizeň medu a medové pochoutky, ale také aby se pobavili a získali nové poznatky o včelách

Informační centrum Šumperk se připojí k oslavám výročí vzniku Československa

30. září 2018, 13:04, red, oh
Prvorepublikovou atmosféru vnese do prostor informačního centra ve středu 3. října slavnostní podvečer s názvem Promenáda stoletím. Ve spolupráci s Divadlem Šumperk, Střediskem volného času Doris Šumperk, Střední školou železniční, technickou a služeb Šumperk a se Střední odbornou školou Šumperk proběhne od 17.30 hodin akce, která připomene 100. výročí vzniku Československa. O hudební doprovod se postarají členové spolku Galimatyáš Šumperk.

Smuteční síň na zábřežském hřbitově se dočká rekonstrukce

26. září 2018, 16:29, red, lm
Novou podobu získá už v příštím roce smuteční obřadní síň na zábřežském hřbitově. Zastupitelé města schválili na svém 25. zasedání dne 19. září 2018 rozpočtovou změnu, kterou vyčlenili na tuto investici částku 24 milionů korun odpovídající rozpočtu stavby

O regionální značku lze žádat nyní

26. září 2018, 14:57, BH
Kdo chce své výrobky označovat ochrannou regionální známkou JESENÍKY originální produkt, může do 10. října podat žádost u regionálního koordinátra Místní akční skupiny Horní Pomoraví.

Kurzy afrického a relaxačního bubnování od října na Vile Doris

26. září 2018, 09:54, red
Bubnování na africké bubny je uvolňující aktivita, kterou SVČ Doris nabízí zájemcům ze Šumperka a okolí. Účastníci hrají na bubny „djembe“ a basové „dunduny“ dovezené z Mali, které jsou k dispozici. Nejdříve začínají s jednoduchými doprovodnými rytmy k písničkám, později si vyzkouší i rytmy ze západní Afriky a dalších koutů světa. Lektorem je již jedenáctým rokem muzikant a hudební pedagog Karel Cvrk, který založil bubnovací metodu DuTeTi.

Díky kraji zůstanou lékárny otevřené

26. září 2018, 09:50, red, ek
Ani o nadcházejících svátcích nemusí mít lidé strach, že v případě nutnosti neseženou potřebné léky. Olomoucký kraj totiž společně s lékárenskou komorou zajistil na 28. září a 28. října fungovaní lékáren ve všech pěti okresech.

Dernisáž výstavy a přednáška Erotika

26. září 2018, 09:39, red
Dernisáží 4. října v 19 hodin bude ukončena výstava grafiky Letmé doteky života bez osobní účasti autorky Anny Tichonové Jordanové z Běloruska, nyní žijící v Bulharsku.

Na zámku se zjeví bílá paní

25. září 2018, 19:22, ok
Poslední zářijovou sobotu pořádá zámek Úsov oblíbenou akci pro celou rodinu s názvem Bílá paní a strašidla. Návštěvníci se vydají do nejstarších dochovaných prostor hradu a mimořádně bude zpřístupněn také hradní ochoz a věže, kde údajně bílá paní přebývá. Na nádvoří si pak návštěvníci vyzkouší hádanky pánů z Vlašimi, zahrají si zámecké kuželky nebo projdou strašidelný labyrint. Akce začíná v šest hodin večer a potrvá do deseti. Vstupné je padesát korun, děti do tří let platit nemusí.

Burza práce a vzdělání 2018

25. září 2018, 16:39, red, oh
V Šumperku se uskuteční již čtvrtý ročník osvětové akce pod názvem Burza práce a vzdělání 2018 (dále jen Burza), na které se budou prezentovat zaměstnavatelé šumperského regionu se svou aktuální nabídkou pracovních příležitostí. Vedle nich se představí také jejich partnerské střední školy s nabídkou odborného vzdělání.

Miluji tě, ale...

25. září 2018, 09:21, ok
Pokladna Domu kultury Šumperk zahájila předprodej vstupenek na divadelní komedii Miluju tě, ale… Roman Vojtek, Daniela Šinkorová a Tereza Kostková diváky pobaví v pondělí 19. listopadu.

Veletrh sociálních služeb v Šumperku

24. září 2018, 16:37, red, oh
Město Šumperk pořádá ve spolupráci s poskytovateli sociálních služeb v Šumperku a okolí akci nazvanou Veletrh sociálních služeb. Uskuteční se v úterý 25. září 2018 od 10:00 do 16:00 hodin v prostoru před Českou spořitelnou a částečně v parku U Sovy. Tradiční akce je realizována v rámci procesu komunitního plánování sociálních služeb městem Šumperkem již od roku 2005.

Oprava povrchu silnice I/11 v Šumperku

24. září 2018, 16:33, red, oh
V měsíci říjnu bude probíhat oprava povrchu silnice I/11, ulice Jesenická. Jedná se o opravu povrchů okružních křižovatek s ulicemi Zábřežská (u TDK) a Jílová (u hypermarketu Albert), opraven bude také povrch vozovky mezi těmito křižovatkami.

Zábřežská radnice chystá WiFi připojení pro občany zdarma

24. září 2018, 16:31, red, lm
Město Zábřeh má připravený projekt na vytvoření bodů WiFi připojení na veřejných místech. Protože byla první výzva na dotační podporu ze strany agentury pro inovace a sítě (INEA) z důvodu administrativní chyby na straně poskytovatele dotace zrušena, chystá vedení města podání žádosti do další nejbližší výzvy.

Prezident zahájil návštěvu kraje. Míří i na Šumpersko a Jesenicko

24. září 2018, 16:23, red
Prezident Miloš Zeman zahájil v pondělí 24. září třídenní návštěvu Olomouckého kraje. Přesně o půl jedenácté dopoledne přijel před budovu krajského úřadu, kde ho přivítal hejtman Ladislav Okleštěk. Po krátké společné schůzce se hlava státu přesunula do kongresového sálu na setkání se zástupci vedení kraje.

S Veselou trojkou bude opět veselo

24. září 2018, 09:20, ok
Jedna z nejprodávanějších kapel telemarketingové televize Šlágr, Veselá trojka, potěší všechny příznivce líbivých melodií v neděli 30. září od 15 hodin v kulturním domě v Zábřeze. Pavel Krška, Miroslav Hrdlička a Jaromír Kozelek stihli vydat již sedm CD nosičů a dva zpěvníky obsahující vlastní písničky s texty, které oslovují zejména starší generaci posluchačů. Vstupné na jejich zábřežský koncert činí 190 korun.

Fotoobrazy představují tajemné Borneo

19. září 2018, 14:26, ok
Prostřednictvím velkoformátových fotoobrazů mohou návštěvníci šumperského muzea poznávat divokou přírodu Evropy a Bornea. Výstava dvou zkušených fotografů bude otevřena vernisáží v úterý 18. září v 17 hodin a potrvá do 28. října.

Přednáška k výročí Lautnerova upálení

19. září 2018, 14:25, ok
Galerie Lautner v Mohelnici pořádá přednášku Danuše Poprachové na téma čarodějnické procesy. Akce se uskuteční u příležitosti 333. výročí upálení Kryštofa Aloise Lautnera. Pořad doplněný projekcí proběhne v úterý 18. září od 17 hodin. Po jejím skončení se mohou zájemci přesunout k Lautnerovu pomníku, kde dojde k zapálení svíček a krátkému proslovu.

Krásná, známá i tajemná Černá Hora

19. září 2018, 14:09, ok
Přednášku cestovatele a fotografa Davida Hainalla o pěším i cyklistickém putování po jedné z nejkrásnějších zemí Evropy připravilo zábřežské kino Retro netradičně na pondělí 24. září.

Hvězdy TV Šlágr roztančí Libinu

19. září 2018, 13:55, ok
Spolek Pohodáři v Libině pořádá další taneční zábavu a tentokrát se fanoušci líbivých melodií mohou těšit na vzácné hudební hosty. Pěvecké duo Anna Volinová a Václav Žákovec, které se proslavilo ve vysílání televize Šlágr, zavítá do Libiny v sobotu 29. září. Taneční odpoledne začne v 15 hodin. „Kromě hezké hudby se návštěvníci mohou těšit na bohaté občerstvení a tombolu,“ připomněla za pořadatele Ilona Sekaninová. Vstupné činí 150 korun.

Poslední možnost sáhnout si na dotace v rámci OP Zaměstnanost je nyní

12. září 2018, 16:34, BH
Na prorodinná opatření, sociální služby a sociální podnikání získala Místní akční skupina Horní Pomoraví finanční zdroje k rozdělení žadatelům na svém území. Přijímání žádostí běží již od začátku září a poslední den, kdy mohou zájemci předkládat své žádosti je 3. prosinec. Mezi žadatele může být rozděleno až 8,2 milióny korun.

Cesta klientů sociální rehabilitace

11. září 2018, 12:43, ok
Na úterý 18. září připravilo kino Retro ve spolupráci s Charitou Zábřeh vernisáž výstavy s jednoduchým názvem Cesta. Výtvarné práce představí činnost klientů sociální rehabilitace Soreha. Posláním této služby je podporovat dospělé osoby s chronickým duševním onemocněním v rozvoji jejich schopností a dovedností tak, aby se mohly začlenit do každodenního života. Díla budou v galerii kina Retro k vidění až do poloviny listopadu.

Výstava hub se koná navzdory suchu

11. září 2018, 11:41, ok
I přes extrémně suché počasí se v šumperském muzeu i letos uskuteční tradiční výstava hub. Houbaři zaplní předsálí Rytířského sálu ve dnech 13. až 15. září.

O Skotsku vážně i nevážně

10. září 2018, 21:43, ok
Osobní dudák britského prince, učitel hudby a majitel skotského whisky klubu. To jsou profese Václava Routa, který bude hostem komorního setkání Via Lucis. Oblíbený cyklus besed s výjimečnými hosty má tentokrát téma O Skotsku vážně i nevážně. Pořad se uskuteční ve středu 12. září od 18 hodin v sále SVČ Doris Šumperk. Vstupné je 50 korun.

Odpoledne v Muzeu silnic

10. září 2018, 15:06, red, at
Pro zpestření Dnů evropského kulturního dědictví připravilo Muzeum silnic ve Vikýřovicích na sobotní odpoledne 15. září 2018 program pro zábavu i poučení návštěvníků. Na besedách s válečným veteránem Jaroslavem Kulíškem se budou moci dozvědět zajímavé informace o obraně republiky, opět po roce uvidí „v akci“ jeden z unikátních sbírkových předmětů muzea – vyprošťovací tank, oživí si své z oblasti první zdravotnické pomoci a připraveno bude ještě mnoho aktivit formou hry, za jejíž úspěšné absolvování lze získat i drobné ceny. Samozřejmostí budou i volné prohlídky instalovaných muzejních expozic a výstav. Program sobotního Odpoledne v silničním muzeu je možné navštívit od 14 do 18 hodin.

Dny evropského dědictví doprovodí řada akcí

8. září 2018, 21:18, red, lm
Druhý zářijový víkend bude i letos v Zábřeze a okolí tradičně patřit Dnům evropského dědictví. V sobotu 15. a neděli 16. září se otevřou dveře celé řady památek v Zábřeze a okolí, návštěvníkům památek bude navíc nabídnuta řada doprovodných akcí.

Pradědovo muzeum omezuje v září provoz

7. září 2018, 13:13, BH
Po hlavní turistické sezoně hlásí Pradědovo dětské muzeum v Bludově období velkého úklidu, proto má pro návštěvníky otevřeno od pátku do neděle, a to od 9 do 18 hodin.

Žebříček měst podle zadávání zakázek – všichni nekradou

6. září 2018, 21:22, red
Jak hospodárně a férově udělují města veřejné zakázky? Jaká jsou rizika pochybení či plýtvání? Vysvědčení starostům vystavili ekonomové z Univerzity Karlovy. Na webu zindex.cz poměřují všechny jejich zakázky za poslední tři roky. Mezi velkými městy si cenu v podobě sochy „Neplejtváka“ těsně vybojoval Děčín, o druhou příčku se dělí město ŠUMPERK s městem Tábor.

Radniční noc zahájí Dny evropského dědictví v Zábřehu

6. září 2018, 21:16, red, lm
Společné dědictví, společné hodnoty – takový je letošní podtitul pátého ročníku Radniční noci a Dnů evropského dědictví. A právě Radniční noc v pátek 14. září v 17 hodin slavnostně zahájí víkend, který každoročně otevírá brány památek.

Mažoretky tanečního souboru KK- Dance Šumperk se staly opět mistryněmi Evropy

5. září 2018, 20:29, red, Olga Davidová
Krásné slunečné počasí, vidina moře a odpočinku před závody, umožnily mažoretkám týmu hladký vstup za hranice Chorvatska, kde se letos od 23.-26.srpna 2018 konalo ME v mažoretkovém sportu (IAMN-XVth European Championship of Majorette- Sport).

Na Malínfest je vstup zdarma

5. září 2018, 07:13, ok
Už dvanáctý ročník rockového Malínfestu vypukne v sobotu 8. září. Před obecním úřadem vystoupí od 17 hodin dvě místní kapely z Nového Malína Fleksible a Dvacet facek. Dále publikum roztančí šumperská formace Zutroy a kapela DW8 z Jeseníku. Z největší dálky na Malínfest zavítá David Vysloužil & Acoustic Irish z Ostravy. Vstupné na celý festivalový program je zdarma.

Dny evropského dědictví v Mohelnici

5. září 2018, 07:00, ok
Už v devět ráno vypukne v sobotu 8. září jedna z největších kulturních akcí v Mohelnici. Den evropského dědictví nabídne jako obvykle bohatý program, který vyvrcholí koncerty na hlavním náměstí.

Udělení čestného občanství

4. září 2018, 14:30, red, oh
Slavnostní předání čestného občanství doc. MUDr. Vladimíra Vojtka, CSc., in memoriam do rukou jeho syna Ivana proběhne při příležitosti zasedání Zastupitelstva města Šumperka ve čtvrtek 13. září 2018 v 15 hodin v zasedací místnosti MěÚ Šumperk v Rooseveltově ulici.

Zábřežský drak podstoupí důkladný lifting

2. září 2018, 14:22, red, lm
Už dvanáct let slouží dětské hřiště DRAK v areálu zábřežského stadionu na Postřelmovské ulici dětem. Nyní bude na necelý měsíc, od 3. do 23. září, hřiště uzavřeno za účelem celkové opravy a renovace atypického laminátového herního prvku v podobě pohádkového draka.

Slevy jízdného v Olomouckém kraji

2. září 2018, 14:15, red, vl
V dopravě objednávané Olomouckým krajem začaly od 1. září platit slevy na jízdném pro vybrané kategorie cestujících, k nimž patří 75% sleva z obyčejného jízdného pro děti do 18 let, studenty do 26 let a seniory nad 65 let.

Šumperkem budou létat bubliny. Už potřetí

2. září 2018, 14:11, red, jg
Pomalu se to stává tradicí, spolek Jokes&Games, který v Šumperku pořádá zábavné akce, soutěže a hry, zahajuje svou 11. sezónu, a ne ničím jiným než úspěšnou BubbleMánií.

Do Šumperka zavítala poprvé delegace z italské Sulmony

1. září 2018, 14:27, red, oh
Při příležitosti konání osmadvacátého ročníku Mezinárodního folklorního festivalu přijela do Šumperka delegace z nového partnerského města Sulmona v čele se starostkou Annmarií Casini.


Doporučit tuto stránku přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o této stránceUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.